کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا
دسته: __

درمان خشکی پوست

شایع ترین دلیل مراجعه به کلینیک های پوست در زمستان، خشکی بیش از حد پوست است که زمینه بروز چروک در سنین پایین را افزایش می دهد. متخصصان می گویند جلوگیری از خشکی و حفظ رطوبت پوست با رعایت برخی نکات، در کنار مراقبتهای روزانه از پوست، کاری به مراتب راحتتر از درمام عوارض ناشی از خشکی پوست می باشد. به گزاخارش و در نتیجه خراشهای پوستی یکی از شایعترین عوارض خشکی پوست به شمار می رودضمن اینکه خارش های ناشی از خشکی پوست می تواند به بیماری اگزما منجر شود.

ادامه مطلب...
دسته: __

روش مبارزه با شپش سر

شپش سر مختص جامعه یا طبقه اجتماعی خاصی نبوده و تمام افراد جامعه را مخصوصا در فصول سرد سال ممکن است درگیر کند. شیوع این بیماری در کودکان بسیار بیشتر است و در جنس مونث شایع‌تر از جنس مذکر است. شپش سر عفونتی انگلی است که توسط انگلی به نام پدیکولوس هومانوس کاپیتیس (PEDICULUS HUMANUS CAPITIS) ایجاد می شود.

ادامه مطلب...
دسته: __

لیزر و کاربرد آن در بیماری های پوستی و زیبایی پوست

راهنمایی که در دست دارید، برمبنای «توصیه های فرهنگستان تخصصی پوست آمریکا» و با اقتباس از کتاب «مراقبت از پوست و مو در سلامتی و بیماری» که تألیف گروهی از متخصصین و پزشکان صاحب نظر در زمینة پوست و مو و زیبایی می باشد، فراهم آمده است. هدف از تهیة مجموعه ای از راهنماها مانند آنچه که در پیش رو دارید، آگاهی دادن به بیماران در مورد ماهیت بیماری های پوستی و شناخت بایدها و نبایدها و پاسخگویی به انبوه ابهامات و سوالاتی است که معمولاً در ذهن بیماران موج می زنند ولی در وقت کوتاه معاینه در مطب، فرصت پاسخگویی به همة آنها نیست. امیدواریم با دقت کافی و تمرکز بیشتر به شناخت بیماری خود همت گمارده وتوصیه ها و هشدارها در مورد آن را به خوبی درک نموده و بکار گیرید. ما نیز آرزو داریم تواسته باشیم گامی هرچند کوتاه، در راه توسعه فرهنگ، دانش و آگاهی مردم در باب آموزش مراقبت از تندرستی برداشته باشیم.

ادامه مطلب...
دسته: __

سلول های بنیادی مزانشیمی پوست: آینده درم (پوست) شناسی بالینی

انتظار می رود که روش های درمانی بر پایه سلول های بنیادی بر روی علم پزشکی قرن بیست و یکم، تاثیری شگرف داشته باشند. در حوزه تحقیقات سلول های بنیادی پوست، تمرکز اصلی بر اپی درم و فولیکول مو می باشد. در مقابل، تعیین خصوصیات سلول های بنیادی واقع در بخش مزانشیمی پوست به کلی از مرکز توجه جامعه متخصصان پوست به دور مانده است. این مسئله تعجب آور است چراکه لایه درم، منبع بزرگتری از سلول های بنیادی بالغ را نسبت به اپی درم و فولیکول مو ارائه می دهد. در سال ۲۰۰۱، سلول های بنیادی مزانشیمی موجود در لایه درم برای اولین بار جداسازی شدند. این سلول ها دارای پتانسیل تمایز به سلول های چربی، سلول های ماهیچه ای صاف، سلول های استخوانی، سلول های غضروفی و حتی نورون ها و گلیا و نیز سلول های خون ساز رده میلوئیدی و اریتروئیدی می باشند. صفحه بافت پیوندی پری فولیکولار و پاپیلا به عنوان نیچ این سلول های پوستی چند توان عمل می کنند. این سلول های بنیادی مزانشیمی که تا پیش از این شناسایی نشده بودند، به آسانی در دسترس هستند و منبعی اتولوگ برای پیوند سلول های بنیادی در آینده به شمار می آیند. کاربردهای درمانی بالقوه این سلول ها شامل درمان بیماری حاد و سرکش پیوند در برابر میزبان، مقاومت lupus erythematosus سیستمیک به درمان های رایج یا فیبروز ریوی با اثرات جداگانه می شوند. توان تمایز سلول های بنیادی مزانشیمی پوستی به سلول های عصبی ممکن است در درمان بیماری های نورودژنراتیو نیز مورد استفاده قرار گیرند. مهم ترین اثر قابل انتظار در این حوزه می تواند کاربرد سلول ها در بهبود زخم ها باشد. به موازات فرضیه سلول های بنیادی سرطانی، نقش بالقوه این سلول ها در آسیب های پوستی شامل درک مفهومی نئوپلاسم های پوستی با منشا مزانشیمی که از یک توده سلول های بنیادی پوستی تغییر ژنتیکی یافته به وجود می آیند، می گردد.

ادامه مطلب...
دسته: __

آنتی بادی های ضد HLA در طب ترمیمی با سلول های بنیادی

پژوهش بر روی درمان با سلول های بنیادی در طب ترمیمی به سرعت در حال پیشرفت است. هرچند استفاده ار سلول های بنیادی اتولوگ، یک انتخاب وسوسه کننده است، اما چندین مثال وجود دارند که در آن ها، این سلول ها موثر نبودند یا در آن زمان در دسترس قرار نداشتند. سلول های بنیادی آلوژنیک گرفته شده از دهنده های سالم می توانند یک جایگزین مناسب باشند. پیشرفت های اخیر ثابت کرده اند که سلول های بنیادی، اتولوگ یا آلوژنیک، آنطور که تصور میشد، خارج از دسترس سیستم ایمنی نیستند. بنابراین، درک میانکنش های این سلول ها با سیستم ایمنی گیرنده به منظور کاربرد بالینی آن ها بسیار حیاتی است. پیوند سلول های بنیادی پاسخ سیستم ایمنی سلولی و هومورال را القا می کند. در این مقاله مروری بر پاسخ سیستم ایمنی هومورال القا شده توسط سلول های بنیادی پس از کاربرد آن ها و پیامدهای آن بر بقا و ماندگاری پیوند تمرکز شده است. در پیوندهای کنونی، آنتی بادی های ضد HLA پیش و پس از پیوند به عنوان عوامل موثر در پیام رسانی سلول و پس زدگی سیستم ایمنی شناسایی شدند. این دو مکانیسم احتمالاً در رابطه با روش های درمانی با SC مشابه هم عمل می کنند. نهایتاً این دانش به طرح راهکارهای جدیدی برای کاستن موانع آلوژنیک کمک خواهد کرد. انتخاب سلول دهنده بر اساس معیارهای ایمنوژنتیکی و بررسی وضعیت ایمنی از فاکتورهای مهمی هستند که استفاده از سلول های بنیادی بازسازی کننده در فاز بالینی را ممکن می سازند.

ادامه مطلب...
دسته: __

پیوند خون بند ناف و توان ترمیمی سلول های بنیادی

۲۰ سال تجربه پیوند خون بند ناف نشان داده است که خون بند ناف در درمان طیفی از بیماری ها شامل بدخیمی های خونی، نارسایی مغز استخوان، آسیب های مربوط به هموگلوبین و اختلالات موروثی در متابولیسم موثر است. خون بند ناف می تواند به آسانی به دست آمده و سپس با روش های ایمن برای استفاده های شخصی یا عمومی فریز و ذخیره شوند بدون اینکه توان حیات آنها از بین رود. در مقایسه با دیگر منابع دهنده سلولی غیرمرتبط، پیوند خون بند ناف برای انواع مختلف آنتی ژن لوکوسیتی انسان امکانپذیر است بدون اینکه باعث افزایش بیماری های مرتبط با پیوند در میزبان گردد. علاوه براین، خون بند ناف، خطر بالایی برای انتقال عفونت ها توسط ویروس های پنهان ندارند و احتمال دارا بودن جهش های سوماتیکی در آنها از دیگر سلول های بالغ کمتر است. اخیراً، توجه رو به افزایشی به استفاده از سلول های تک هسته ای خون بند ناف یا جمعیت های سلول های بنیادی غنی شده در روش های درمانی ترمیمی به وجود آمده است. شواهد رو به افزایش نشان داده اند که پس از پیوند خون بند ناف در مدل های حیوانی مختلف به منظور درمان آنفارکتوس قلبی، دیابت، بیماری های عصبی و غیره، بهبودهای عملکردی مشاهده شده اند. در این مقاله مروری، ما به طور خلاصه به مرور جدیدترین کاربردهای بالینی پیوند خون بند ناف و نویدها و محدودیت های روش های سلول درمانی برای ترمیم و بازسازی بافت ها می پردازیم.

ادامه مطلب...
دسته: __

پیامدهای مثبت و منفی روش های درمانی بر پایه سلول های بنیادی

سلول های بنیادی، منابع ترمیم و بازسازی بافت ها و یک منبع نویدبخش در روش های درمانی نوین می باشند. هرچند، به غیر از پیوند سلول های بنیادی خون ساز (HSC)، درمان با تمامی سلول های بنیادی دیگر به طور اساسی در مرحله آزمایشگاهی باقیمانده است. نتایج امیدوار کننده ای از تعدادی از آزمایشات بالینی بدست آمده است، اما دستیابی به شواهد قطعی و بدون ابهام از فواید بالینی این روش های درمانی بسیار مشکل است. در سال های اخیر، روش های درمانی اثبات نشده ای به طور گسترده در خارج از چارچوب آزمایشات بالینی استاندارد صورت گرفته است که تهدیدی برای تحقیقات بالینی قانونی به شمار می روند. چالش ها و موانع تکنیکی متعددی وجود دارند که تا قبل از اینکه روش های درمانی بر پایه سلول های بنیادی بتوانند به اثرات بالینی معنی داری دست یابند، بایستی بر طرف شوند.

ادامه مطلب...
Scroll to Top